ČNB vydala dne 02. 07. 2007 do oběhu nový vzor 2000 Kč bankovky

Česká národní banka vydala dne 2. července 2007 do oběhu bankovku nominální hodnoty 2000 Kč (vzor 2007), která obsahuje oproti starším vzorům více ochranných prvků.

Vydání bankovky 2000 Kč vzoru  2007 je součástí dlouhodobého programu zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání.

Zdokonalené ochranné prvky proti padělání se dají rozdělit do dvou směrů:

1)      Ochranné prvky, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a přístrojů a umožňují snadněji rozpoznat padělek široké veřejnosti. Mezi tyto prvky se ředí zejména:

– Nový typ ochranného kovově lesklého proužku, který je širší a čitelnější než proužek dosavadní. Text proužku je doplněn o zkratku názvu České národní banky. Kovová barva proužku se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou.

– V průhledu proti světlu je  vedle dosavadního vodoznaku s portrétem Emy Destinnové viditelné světlé označení nominální hodnoty 2000 Kč, které je doplněno drobným ornamentem.
– Iridiscentní pruh umístěný vpravo od portrétu Emy Destinnové, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na bankovkách vzoru 2007 dvoubarevný a jeho pravá strana má tvar vlnovky.

2)      Další inovované ochranné prvky jsou přístupné odborné veřejnosti (pokladníkům aj.), která je vybavena ultrafialovými lampami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.