ČNB vydala dne 01. 04. 2008 do oběhu nový vzor 1000 Kč bankovky

Česká národní banka vydala dne 1. dubna 2008 do peněžního oběhu bankovku v nominální hodnotě 1000 Kč vzoru 2008, jejíž ochranné prvky jsou inovovány. Dosavadní obíhající bankovka 1000 Kč vzoru 1996 zůstává i nadále v platnosti.

Vydání bankovky 1000 Kč vzoru 2008 je součástí dlouhodobého zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání.  Tisícikoruna je po dvoutisícikoruně vydané v roce 2007 současně druhou bankovkou tzv. inovované emise bankovek s upravenými ochrannými prvky.

Zdokonalování ochrany bankovek proti padělání se ubírá dvěma směry. Prvním z nich je použití nových ochranných prvků, které umožňují snadněji rozpoznat padělek široké, ale i odborné veřejnosti:

1)      Nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek původní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o logo České národní banky. Kovově lesklá barva, která se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění z hnědofialové na zelenou je další charakteristikou inovace ochranného proužku.

2)      V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Františka Palackého viditelné světlé označení nominální hodnoty 1000 Kč, které je doplněno lipovým listem.

3)      Iridiscentní pruh umístěný vpravo od portrétu Františka Palackého, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na bankovkách vzoru 2008 dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

4)      Další inovované ochranné prvky jsou přístupné odborné veřejnosti (pokladníkům aj.), která je vybavena ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Více informací naleznete na internetových stránkách ČNB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.