ČNB vydala dne 01. 12. 2009 do oběhu nový vzor 5000 Kč bankovky

Česká národní banka vydala do peněžního oběhu dne 1. prosince 2009 nový vzor bankovky v nominální hodnotě 5000 Kč. Její vydání je součástí dlouhodobého programu

zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání.

Ochranné prvky nové bankovky jsou v porovnání se staršími vzory výrazně inovovány. Nové ochranné prvky bankovky 5000 Kč patří ke „světové špičce“.

Vydání nového vzoru bankovky v nominální hodnotě 5000 Kč ČNB navazuje na inovační kroky, které provedla v letech 2007 až 2009 u bankovek v nominálních hodnotách 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč.

Výčet inovovaných ochranných prvků:

1)      Nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o logo ČNB, je větší a lépe čitelný.   Kovově lesklá barva ochranného proužku se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou barvu.

2)      V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka viditelné světlé označení nominální hodnoty 5000 Kč, které   je doplněno motivem sedící orlice.

3)      Inovací prošel i iridiscentní pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění. U bankovek vzoru 2009 je tento pruhdvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

4)      Další inovované ochranné prvky jsou přístupné odborné veřejnosti, která je vybavena ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Podrobnější informace naleznete na strákkách ČNB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.